Procesy Starbucks Roast® nerozhodují jen o barvě kávy – jde o filozofii, jejímž cílem je dostat maximum z každého kávového zrna.
S pražením kávy jsme začali už v roce 1971 a v těchto prvopočátcích našeho podnikání jsme si získali mnoho fanoušků právě díky přístupu, který jsme při práci zastávali. Naše káva byla výjimečná nejen tím, že byla tmavší, ale především tím, že v sobě ukrývala více chuti.
Káva po upražení ztrácí na hmotnosti i vlhkosti, což znamená, že je jí méně k prodeji. Půl kilogramu kávy ztrácí asi 10 až 14 procent své hmotnosti, když je zpracováváno běžnými komerčními pražícími společnostmi. My svoji kávu pražíme o něco déle, abychom z ní dostali více chuti. Tím sice ztratíme 18 až 25 procent hmotnosti, ale rozdíl v chuti za to stojí.
Proces transformace začíná tím, že se kávová zrna zahřívají ve velkém otáčejícím se válci. Po 5 až 7 minutách intenzivního žáru zrna zežloutnou a voní jako popcorn. Potom dojde k „prvnímu puknutí“ – velikost zrn se zdvojnásobí, a jak rostou, pukají. V tu chvíli jsou světle hnědá. Pokud byste nyní proces ukončili a chtěli kávu ochutnat, okusili byste kyselou a plochou chuť. Komplexnější, lahodnější chutě se ještě dostatečně nerozvinuly.
Po 10 minutách v pražírně hnědá barva zrn trochu ztmavne a na jejich povrchu se začne objevovat olej. Někdy mezi 11. a 15. minutou (pro každou kávu je to jiné) začínají zrna naplno rozvíjet svůj chuťový potenciál. Tento moment je signalizován „druhým puknutím“. Když se zrna vysypou na chladicí podložku, naplní se okolní vzduch vůní čerstvě upražené kávy a potleskem, který v tomto případě představují končící dozvuky „druhého puknutí“.